top of page

OBLÉKÁNÍ DĚTÍ V ZIMĚ

Aktualizováno: 28. 9. 2022

Ani po dvou dětech nejsou všechny dny stoprocentní v tom, že bych si byla jistá, jestli jsem je oblékla dobře, dostatečné, ne moc, prostě tak akorát :)

Ale jelikož je to takové #neverending story, napíšu sem naše zkušenosti a praktiky. A berte taky na vědomí, že žijeme na horách, trávíme tady celou zimu, tak je to určitě jiné, jak zima ve městě :) Ale princip bude hodně podobný :)

Alfa, omega celého našeho oblékání určitě spočívá ve vrstvení. A chtěla bych podotknout, že nejsme žádní odborníci, jasný :) Toto všechno jsou naše zkušenosti, které jsme za tu dobu nasbírali.


MIMČO (CCA 0-1 ROK)

Takovým dobrým pomocníkem je určitě známá rada, že prckovi byste měli dát o jednu vrstvu více jak vám (ale , nezapomeňte, že vrstvou už se bere třeba i fusak :))

 • první vrstva: kvalitní termoprádlo , které by mělo odvádět pot a vlhko od těla (od malička jsme věrní značce little angel - úžasný materiál, funkční, nevytahuje, roste s prckem, nežmolkuje se a vypadá moc pěkně - tady bych vážně nešetřila)

 • druhá vrstva: fleecová mikča a dle počasí jsme měli ještě takové fleecové legínky - druhá vrstva by měla hlavně zahřát a zároveň být prodyšná

 • třetí vrstva: teplá kombinéza (není potřeba ani nějaká nepromokavá nebo tak, spíše prostě teploučká, co zahřeje)

 • čtvrtá vrstva: fusak - který by měl prcka ochránit před počasím -vítr, sníh, zima atd. (a jelikož bydlíme na horách, tak jsme vybírali takový, aby to zvládl i ve velké zimě - Bugaboo High Performance - fusak má i oddělávací péřovou vnitřní vrstvu, takže to se hodí, když je vážně velká zima - nebo sem tím přikrývala Barta )

 • čepice, rukavice: nezapomenout na teplou čepičku (tam prý uniká nejvíc tepla) a kombinézy pro prcky jsou většinou i přes ručičky, tak tam jsme používali jenom kojenecké rukavičky (little angel)

 • nožičky: kombinézy jsou pro mimča většinou i přes nožičky, takže jsme řešili buď teplejšími ponožkami nebo capáčkami..


TIPY:

Merino podložka: do kočárku i sportovního vozíku ještě používáme merino podložku (máme od emitexu)

Fusak : záleží samozřejmě na počasí, ale když už bývá tepleji, tak je někdo zvyklí nedávat kombinézu a dává prcka jenom do fusaku, nebo my vyměňujeme teplý zimní fusak za slabší (jaro/podzim).

Nosítko: v nosítku samozřejmě přicházíte o to nejdůležitější a to je fusak. Takže k nosítku jsme (dle počasí) využívali zateplenou, softschellovou, dvouvrstvou kapsu, kterou přehodíte přes celé nosítko a prcka tam krásně schováte.

Kontrolovat: u malých miminek, je to někdy těžký, ale určitě nezapomínejte kontrolovat, kontrolovat a kontrolovat - nejlépe v zátylku :)

Krém: V zimě hodně taky používáme krémy do zimy (mráz, vítr) a nebo nezapomínat i na sluníčkoPRCEK (CCA 1 A VÍCE LET)

Tady už to začíná být větší pohoda, dítě se začíná pohybovat a už si snad i řekne nebo naznačí, jak mu je. Takže vrstvení už se pomalu přibližuje tomu našemu, jen pozor pokud chodí ještě chrupkat přes den (venku) tak se další vrstva ( fusak) pořád hodí.

 • první vrstva: kvalitní termoprádlo (ta stejná písnička jak u miminek - pořád jedeme s little angel)

 • druhá vrstva: fleecová mikča nebo fleecový overal / na zahřátí a aby byla vrstva prodyšná (pro prcky 1-2 roky využíváme overal často - máme od Reimy a hodí se jak pod kombinézu, tak třeba i na cestování do auta. Mě hodně baví, když jste třeba na horách a jdeme do hospody/ restaurace na jídlo, sundáme jenom kombinézu a může tam lítat v tom overalu) - kombinuju dle teploty - tzn. jen mikča, jen overal, nebo obojí :)

 • třetí vrstva: tady se to bude trošku lámat :) u dětí 1-2 roky určitě kvalitní kombinéza, která ochrání před počasím (máme Reimu, musí se šáhnout trošku hlouběji do kapsy, ale stojí to za to. - Bart v ní odlítal dvě sezóny a teď slouží Dennymu a stále jak nová) - u starších prcků (nebo spíš prostě co už nemají plenky:) ) je lepší Bunda a kalhoty (věřím, že nejsem jediná koho otravuje sundávat kombinézu, když potřebuje prcek na toaletu :) (Reima, Burton).

 • čtvrtá vrstva: fusak (pokud prcek jde do kočárku, vozíku, tak ještě pořád využíváme fusak )

 • čepice, rukavice, nákrčák: teplá čepice, nejlépe co nepadá :) K nákrčáku asi není co dodat a rukavice. Rukavice jsme do dvou let nějak extra neřešili (měli jsme Burton, teploučký a to stačilo-a vlastně i z Decathlonu - jsou rozepínací až k palci, suchý zip ještě kolem zápěstí a už roční prcek tam dá hezky i palec) u starších dětí si kromě kvality dejte pozor i na praktičnost :) Jestli vám půjdou dobře nasazovat - my na tom úplně vyhořeli :) Takže nejlépe ty s rozepínáním až po palec (nemáme sice zkušenost, ale jestli budeme pořizovat další, tak zkusíme určitě Didrikson nebo Reima.

 • boty: u botek, taky nemá cenu moc šetřit (vím, je to hrozný, když si člověk uvědomí, že to má jen na jednu sezónu, ale tak už to prostě je :) Pro kluky máme goretexový sněhule PRIMIGI (za mě to jsou spíš prostě zimní boty než sněhule :) - dají se hezky využít i do města, na cesty atd. a pak na dovádění ve sněhule máme ještě klasický sněhule - Sorel a Reima)

TIPY:

Krosna: v tomto věku už nám děti přesedlaly do krosny. Tam pod ně dáváme merino podložku (tu, kterou jsme využívali do kočárku - při pořizování, zkuste najít tu, která má nahoře u těch otvorů zapínání na cvoky - je to pak praktičtější do té krosny). Když je velká zima, může se využít ještě ta zateplená kapsa, kterou jsme využívali u nosítka, ale přiznám se, že jsme to nikdy nepotřebovali - když už je vážně velká zima, tak děti do krosny moc nebereme :)

Boby, sáňky: A pokud vyrážíme někam na delší dobu i s těmito prostředky, tak dávám i sem nějakou podložku - většinou teda využívám pořád tu merino podložku :)

Tak snad je to všechno a dává to alespoň trošku nějaký smysl :)

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page