top of page

ŠTÝRSKO , ÚTĚK ZA ODPOČINKEM DO PRÄBICHLU

Aktualizováno: 9. 9. 2020

Útěk za odpočinkem........tak nějak jsme si to plánovali:) Tím, že jsme řešili zase všechno na poslední chvíli (ve čtvrtek večer - v pátek odjezd) tak jsme si při hledání ubytování u nás nebo na Slovensku uvědomili, že vlastně nechceme trávit prodloužený víkend v davovém šílenství. Proto jsme se rozhodli pro Rakousko - ale kam tam? Otevřeli jsme ty naše google mapy a mrkli, kde máme všelijaký ty hvězdičky a srdíčka co jsme navštívili a co chceme vidět.

Já jsem samozřejmě chtěla jet lyžovat - všichni se chystali na Hintr a já se chtěla jet tak moc sklouznout. Naštěstí jsem po víkendových recenzích, kdy tam byla hlava na hlavě, byla ráda, že jsme to přehodnotili :)

Takže priority byly HORY a někam BLÍZKO :) Našli jsme hvězdičku u jezera Grüner See. u kterého jsme jednou kdysi zastavovali a bylo to tam parádní, tak jsme si řekli, že pojedeme někam tam.

Nakonec jsme za cílové místo našli Präbichl , který leží v Horním Štýrsku (z Brna je to asi 320 km a z Prahy 430km).


PRÄBICHL


Präbichl není žádné velké středisko ani město :) Popsala bych to spíš jenom jako lyžařskou oblast, která nabízí v létě nádherné turistické výšlapy a v zimě sjezdovky jak pro začátečníky tak pro lyžařské profíky.


Lyžařský areál nabízí:

 • 20 km sjezdovek

 • 5 vleků

 • 1 snowpark

 • 30 km běžeckých tratí

 • pista Polsterrinne (freeride)

 • sáňkařská dráha s umělým osvětlením

 • kluziště

 • curlingová dráha

 • wellness centrum (25 km vzdálené)


UBYTOVÁNÍ


HÜTTENDORF PRÄBICHL

Přímo v Präbichlu toho ubytování moc není. My jsme měli štěstí, že jsme narazili na poslední volnou chatku Hüttendorf Präbichl Tyto dřevěné chatky mají především parádní polohu, jsou přímo na sjezdovce (v zimě bychom to asi ocenili určitě víc :) to musí být naprostá bomba), ale teď to bylo taky super :)

Každopádně.......,,,VERY DOG FRIENDLY :) Už při příjezdu na nás u recepce mrkala dřevěná boudička s miskami s vodou a u check inu jsme si všimli ocenění s třemi tlapkami (Pfotencheck). Což nebylo všechno :) Když jsme otevřeli dveře od chatky tak na nás (vlastně na bambule:) čekali dva psí balíčky (deky, ručníky, misky, pamlsky, kokinka a psí časopis). To bylo tak parádní - jak málo někdy stačí :)

No a teď k samotné chatce: chatka je až pro 7 osob. V horním patře jsou dvě ložnice, koupelna se sprchou a toaletou a v přízemí je obývací místnost s rozkládací pohovkou, krbem, jídelním stolem a kuchyňským koutem s myčkou na nádobí. Dále tam je ještě finská sauna + taková malá předsíňka. Velké plus je určitě i terasa se sezením přímo před chatkou.

 • za chatku se platí vratná kauce 300 euro

 • ložní prádlo a ručníky nejsou v ceně, takže je dobré si vzít svoje (případný poplatek je 7 euro/ks)

 • za saunu jsme platili dle spotřeby el. (což dělalo asi 9 euro za dva dny saunování :) )

 • pejsci stojí 5 euro/noc


TIPY CO VIDĚT


VÝŠLAPY V PRÄBICHLU

Jak už jsem psala, přímo v Präbichlu se dá vyrazit na turistické výšlapy a to na obě dvě strany. My jsme to sice v plánu měli, ale opět byl pro nás den krátký a nějak jsme to nestihli :)


JEZERO LEOPOLDSTEINER SEE


Vzdálenost: 13 km od Präbichlu

Délka túry: 3,7 km

Parkoviště: ano / neplacené

Občerstvení: ano

Terén:asfalt/ terén

Psi: na vodítku

Kočárek:ano

 

Tak tady to místečko stojí určitě za to navštívit. Původně to měla být jenom krátká zastávka k rozmyšlení se, co budeme dělat, ale nakonec to byla naše skoro celodenní zábava. Už samotný příjezd k jezeru je úplně famózní:)

Jezero leží asi kilometr za městečkem Eisenerz (mapa) a přímo u jezera jsou dvě neplacená parkoviště, kde si můžete zpestřit chutě pečenými kaštany nebo se občerstvit v restauraci Seestüberl.

Trasa kolem jezera má přibližně 3,7 km a je úplně jedno, kterou stranou se vydáte. Můžete vyrazit po východní straně, kde vede rovná asfaltová cesta lesem a na konci cesty (přesně v polovině) na vás bude čekat oblázková pláž, kde můžete hodit lehký odpočinek a bistro, kde se můžete lehce občerstvit (klobásy, paštiky, kavičky, pivka....).

A kdo by potřeboval, jsou tam v lese schovaný i toalety:) (mimochodem tak čistý a voňavý TOI TOIky jsem asi nikdy neviděla :D). Zpáteční cesta kolem jezera vede po úzké pěšince (sem tam nějaký pařez, takže je na zváženou jestli se tam chcete vydat například s kočárkem, ale my jsme byli s kočárkem a dali jsme to úplně v pohodě :) )

Kdo by si chtěl dát víc do těla, může vyrazit značenou cestou 820 až na vrchol Hochblasser (1771m n.m.), který můžete vidět severně nad jezerem a nebo vyrazit i po ferratě (obtížnost D).


LOM NA HOŘE ERZBERG

Mezi Präbichlem a městečkem Eisenerz narazíte na lom na hoře Erzberg, který patří k nejbohatším evropským nalezišťím železné rudy a údajně se zapisuje k největším zážitkům tohoto regionu. Kdo by měl zájem, tak může využít prohlídku, která je rozdělena na dvě části:

 1. hornickým vláčkem se vydáte do podzemního dolu, kde se dozvíte spoustu zajímavostí

 2. projedete se na korbě obrovského nákladního auta Haul, které má 55 tun a uveze až 64 osob (někteří ho nazývají jako největší taxík na světě :). Celé tyto prohlídky probíhají za plného provozu, takže je určitě na co se dívat.

Kdo by nestál o prohlídku, tak stačí samotná zastávka uprostřed cesty mezi Präbichlem a Eisenerz (přesné místo najdete tady). Kde se kromě podívané na samotný lom můžete i lehce občerstvit nebo si dát jenom kávu a posedět v takovém malém parčíku.


NÁRODNÍ PARK GESÄUSE

A o Národním parku Gesäuse bude samotný článek :)


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page